Salo Flohr

Připomínáme krátkým citátem a šachovou historkou, jaký byl Salo Flohr, který se sice nestal mistrem světa, ale patřil mezi absolutní šachovou špičku. 

„Šachy, stejně jako láska jsou infekční v každém věku.“ 

Šachová historka
Jako dvacetiletý šachový novinář a zpravodaj pilně sledoval průběh veleturnaje v Berlíně 1928, navazoval styky s velmistry a vyzýval je k přátelským partiím.
„To je hezké mladý muži, že jste tak nebojácný,“ usmál se Tartakover smělosti neznámého.
„Ale jestlipak se nebudete bát hrát se mnou bleskové partie o pět marek?“
Flohr potřásl hlavou, jako že se nebude bát a hned už rozestavoval figurky. Hrálo se, hrálo a byl to kupodivu Tartakover, který když vyplatil soupeři 15 marek za první tři prohrané partie, pak ztratil chuť k dalším finančním ztrátám a odešel. Tomu se od srdce zasmáli Nimcovič a Spielmann a usedli na židli, kterou Tartakover opustil. Prohráli však i oni. O hodinu později i Réti. Po dalších dvou hodinách se stal obětí neznámého mladíka i velmistr Marshall a po něm Rubinstein. Od toho dne měl berlínský turnaj dvě části. Dopoledne hráli velmistři mezi sebou a večer se pokoušeli zdolat mladičkého Flohra.
Anglický šachový časopis „CHESS“ doprovodil referát z této události slovy:
„ Na konci týdne putovaly peněžní ceny některých vítězů turnaje do kapsy mladého reportéra z Prahy, který velmi ochotně půjčil jedné ze svých obětí potřebnou částku na zakoupení jízdenky domů!“

podrobnější popis špičkového šachisty – Salo Flohr